7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-75931

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی، یکی از مشکلات رایجی است که در بیشتر برندهای ماشین لباسشویی اتفاق می‌افتد. لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی در حین کار علاوه بر ایجاد صدای زیاد، موجب جلو راندن ماشین لباسشویی و حرکت آن می‌شود. از این رو بلافاصله پس از مشاهده چنین مشکلی، اقدام به رفع آن کنید. در ادامه دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی و تعمیر آن را به اختصار خواهیم گفت.

 • علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی
 • چرا ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد؟
 • تعمیر تخصصی لرزش ماشین لباسشویی توسط مهندسین آرا سرویس

 


چرا ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد؟


تراز نبودن ماشین لباسشویی

تکان خوردن و لرزش کم در تمامی برند‌های ماشین لباسشویی امری عادی است. اما در صورتی که این لرزش زیاد باشد نشان دهنده مشکلی خاص است. تراز نبودن محل  قرارگیری ماشین لباسشویی، یکی از اصلی ترین دلایل برای لرزش است. اگر دلیل لرزش این مسئله باشد، به راحتی قابل برطرف کردن است.

قبل از هر چیز باید گفته شود، در صورت استفاده از ماشین لباسشویی جدید حتما پیچ ترنسفر را از پشت ماشین لباسشویی باز کنید. این پیچ وظیفه جلوگیری از عدم حرکت لگن ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. در صورت باز نکردن پیچ ترنسفر از ناحیه پشت دستگاه، هنگام کار، لرزش شدیدی در ماشین لباسشویی ایجاد می‌شود.

برای تراز کردن ماشین لباسشویی می‌توان از ابزار تراز مهندسی استفاده نمود. در صورتی که دسترسی به ابزار مهندسی ندارید، از یک تخته سه لایه استفاده کرده و آن را زیر ماشین لباسشویی قرار دهید تا تراز برقرار شود.

پایه‌های ماشین لباسشویی را تنظیم کنید

پایه‌های ماشین لباسشویی را تنظیم کنید

 

پایه‌های ماشین لباسشویی با توجه به سطح زمین تنظیم می‌شوند. پایه‌های جلویی ماشین لباسشویی دارای تراز‌بندی هستند. همچنین دو قفل برای جلوگیری از حرکت آن‌ها تعبیه شده است. می‌توانید هر پایه را در ارتفاع مناسب تنظیم کرده و قفل نمایید تا حرکت نکند.

پایه‌های عقبی یا به طور خودکار تنظیم شده و یا همانند پایه‌های جلویی قابل تنظیم هستند. اگر قابلیت تنظیم خودکار داشته باشند، می‌توانید لباسشویی را روی پایه‌های جلویی خم کنید. در این حالت پایه‌های عقبی تنظیم شده و پس از قرار گرفتن روی زمین تراز خواهند شد. در صورت شکسته شدن پایه‌ها و یا نداشتن سرپوش پلاستیکی، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید. همچنین می‌توانید برای جلوگیری از لرزش از پد ضد لرزش ماشین لباسشویی استفاده کنید.

بار لباسشویی تعادل ندارد

ابتدا از ظرفیت ماشین لباسشویی خود مطلع شوید. این کار از طریق مراجعه به دفترچه راهنما و یا برچسب راهنمای ماشین لباسشویی امکان پذیر است. در حالت کلی بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی داخل آن را پر نکنید. همچنین لباس‌ها را به حالت یکنواخت داخل مخزن قرار دهید. این روند سبب چرخش راحت ماشین لباسشویی و در نتیجه عدم لرزش خواهد شد.

خراب شدن کمک فنرها

کمک فنر در همه ماشین لباسشویی‌ها وجود دارد. این قطعات سبب کاهش حرکت دیگ لباسشویی به هنگام چرخش می‌شود. ناحیه  قرارگیری این قطعات، در فریم پایه و بیرون دیگ است. بنابراین برای دسترسی به آن‌ها پنل عقبی یا جلویی باید برداشته شود. در صورتی که کمک فنر‌ها ضعیف شده و یا خراب شوند، منجر به حرکت کردن ماشین لباسشویی می‌شود.

این موضوع هنگام قرارگیری بار نامتعادل در ماشین لباسشویی بیشتر است. همزمان با به حرکت در آمدن ماشین لباسشویی، لرزش و صدای شدیدی هم ایجاد خواهد شد. بنابراین دیگر قطعات نیز آسیب می‌بینند. برای برطرف کردن این مشکل کمک فنر‌ها باید تعویض گردند.

خراب شدن فنرهای نگهدارنده مخزن ماشین لباسشویی

وظیفه فنرهای دیگ، معلق نگه داشتن دیگ در داخل ماشین لباسشویی و همچنین ثابت نگه داشتن دیگ در پایه است. عمل دیگر این فنرها کاهش لرزش و حرکت‌های ناشی از شست و شو است.

کشیده شدن بیش از حد این فنر‌ها موجب جداسازی آن‌ها از هم می‌شود. بنابراین ماشین لباسشویی در حین کار لرزیده و صدای زیادی ایجاد می‌کند. برای تعمیر و بررسی باید قاب بالایی محفظه را بردارید. اکنون می‌توانید فنرها را مشاهده نمایید. در صورت آسیب دیدگی و کشیدگی باید تعویض گردند.

خراب شدن تسمه کاهش حرکت دیگ

تسمه کاهش دیگ قطعه‌ای مهم در ماشین لباسشویی‌هایی است که درب آن‌ها در بالا تعبیه شده است. این تسمه جهت کاهش حرکت دیگ در چرخش قرار گرفته است. تعداد این تسمه‌ها چهار عدد بوده و در گوشه درب متصل شده اند. پلاستیکی بودن این تسمه‌ها منجر به آسیب دیدگی سریع آن‌ها خواهد شد.

به مرور زمان تسمه‌ها دچار کشیدگی می‌شوند. در این حالت دیگ در حین چرخش با اتاقک تماس داشته و علاوه بر ایجاد صدا، لرزش نیز ایجاد می‌کند. یکی از عوامل اصلی خراب شدن تسمه‌ها، قرار دادن بار بیش از حد در ماشین لباسشویی است. برای برطرف کردن این مشکل هر 4 تسمه باید تعویض گردد.

اختلال در روند تخلیه آب ماشین لباسشویی

در صورتی که تخلیه آب در ماشین لباسشویی به کندی رخ دهد، به مرور زمان سبب تولید سر و صدا و لرزش در ماشین لباسشویی می‌گردد. دلایل مختلفی موجب عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی می‌شود. می‌توانید با خواندن مقاله علل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی در وبلاگ آرا سرویس مشکل را برطرف نمایید.


تعمیر تخصصی لرزش ماشین لباسشویی توسط مهندسین آرا سرویس


 

آرا سرویس با تکیه بر سابقه درخشان خود در زمینه تعمیر لوازم خانگی و تعمیر ماشین لباسشویی در محل، قادر است شما را در برطرف کردن مشکل ماشین لباسشوییتان یاری کند. اگر به دنبال تعمیرکار حرفه‌ای برای تعمیر ماشین لباسشویی خود هستید، ما آماده ارائه خدمات تضمینی به شما هستیم. از طریق ثبت درخواست خود در وب سایت ما و یا تماس با شماره‌های درج شده، تعمیر ماشین لباسشویی خود را به آرا سرویس بسپارید.


کلام آخر


در صورتی که لباسشویی شما در حین کار دچار لرزش شده است، با خواندن مطالب فوق می‌توانید دلیل لرزش را پیدا کرده و به آسانی آن را برطرف کنید. به طور کلی لرزش ماشین لباسشویی به دلایل زیر بروز می‌کند:

 • تراز نبودن ماشین لباسشویی و پایه‌های آن
 • بار نامتعادل ماشین لباسشویی و یا افزودن باری بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی
 • آسیب دیدگی کمک فنرها
 • خراب شدن فنرهای نگهدارنده مخزن ماشین لباسشویی
 • خراب شدن تسمه کاهش حرکت دیگ
 • اختلال در تخلیه آب ماشین لباسشویی

بیشتر بخوانید:

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تعمیرکار میخوام