7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-75931

راه‌های تشخیص سوختن موتور یخچال چیست؟

راه‌های تشخیص سوختن موتور یخچال چیست؟

راه‌های تشخیص سوختن موتور یخچال چیست؟

تشخیص سوختن موتور یخچال، کار چندان سختی نیست. چندین روش برای اطمینان از سوختن موتور یخچال وجود دارد. موتور بخش مهمی از یخچال را در بر می‌گیرد. سوختن موتور یخچال بر قسمت‌های مختلف تاثیر گذاشته و عملکرد یخچال شما را دچار اختلال می‌کند. در متن زیر در مورد روش‌های تشخیص سوختن موتور یخچال صحبت خواهیم کرد.

 • علائم سوختن موتور یخچال
 • راه‌های تشخیص سوختن موتور یخچال چیست؟
 • تعمیر موتور یخچال در محل توسط تیم مجرب آرا سرویس

علائم سوختن موتور یخچال


راه‌های تشخیص سوختن موتور یخچال چیست؟

 

1- ایجاد سر و صدای زیاد از یخچال

اگر موتور یخچال دچار اختلال شده باشد، یکی از نشانه‌های آن ایجاد سر و صدای زیاد از یخچال در حین کار کردن آن است. البته صدای یخچال ناشی از مشکلات دیگر نیز هست. اما اصلی ترین علت سر و صدای زیاد یخچال، سوختن موتور است. شل شدن اتصالات موتور یخچال و یا تراز نبودن یخچال از دیگر علائم صدای زیاد یخچال است. فن موتور و اتصالات آن باید بررسی شود. از یک تعمیرکار بخواهید قطعات موتور را عیب یابی کرده و دلیل اصلی را تشخیص دهد.

2- روشن نشدن یخچال

یکی دیگر از علائم تشخیص سوختن موتور یخچال، روشن نشدن یخچال است. در این صورت اتصالات برق به یخچال را بررسی کنید. مطمئن شوید جریان برق به یخچال برقرار است. به این ترتیب اورلود و ترموستات را نیز بررسی کنید. اگر مشکل از هیچ کدام از موارد گفته شده نباشد، موتور یخچال سوخته است.

3- ایجاد صدا از یخچال پس از روشن شدن

اگر بلافاصله پس از روشن کردن یخچال متوجه خروج صدایی خاص از آن شدید، احتمالا موتور نیم سوز شده است. این در حالی است که یخچال پس از روشن شدن به طور ناگهانی نیز خاموش شود. از دلایل دیگر بروز این مشکل در یخچال می‌توان به خراب شدن رله استارت، معیوب شده اورلود، ضعیف بودن برق یخچال و یا مسدود شدن جریان گردش گاز اشاره نمود.

4- کار نکردن موتور و خروج صدای چیک چیک مانند از آن

اگر متوجه گرم شدن یخچال همراه با خروج صدای چیک چیک مانند از آن شدید، موتور خراب شده است. برای اطمینان از این موضوع ابتدا رله استارت، کمپرسور و سیکل گردش گاز را بررسی نمایید. اگر این قطعات سالم بودند موتور را بررسی کنید. اگر متوجه خرابی موتور شدید، آن را تعمیر کنید.

5- وجود ایراد در سیم‌های یخچال

کثیف بودن سیم پیچ خازن

وجود ایراد در سیم‌های یخچال، دلیل بر سوختن موتور یخچال است. در این وضعیت ممکن است تصور کنید یخچال سوخته است. اما احتمالا ایراد از موتور یخچال است. مراحل زیر را جهت عیب یابی دنبال کنید:

 1. برای تشخیص سوختگی موتور، ابتدا اتصالات سیم را بررسی کنید. یخچال را از برق خارج کرده و مجددا وصل کنید. کابل برق یخچال را چک کنید و مطمئن شوید آسیب ندیده است. اگر ایراد از کابل یخچال یا اتصالات برق بود، با یک تعمیرکار تماس بگیرید.
 2. دستگاهی دیگر را در مجاورت یخچال قرار دهید. آن را به پریز مخصوص یخچال وصل کنید. اگر دستگاه کار نکند، مشکل از پریز است. پریز را تعمیر کرده و یا یخچال را به پریز دیگری متصل کنید.
 3. سیم برق یخچال را مدتی از برق خارج کنید. این کار به ریست شدن دستگاه کمک می‌کند. در نتیجه جریان برق به کل قطع شده و خازن‌های یخچال ریست می‌شوند.

6- گرم شدن یخچال

گرم شدن یخچال یکی از علائم سوختن موتور یخچال است. جهت اطمینان مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دماسنج را داخل یخچال قرار دهید. دمای یخچال باید بین 37 تا 40 درجه سانتی گراد باشد. این در حالی است که شما دما را روی عدد 3 یا 4 تنظیم نمایید. دمای فریزر نیز باید 15 تا 18 درجه سانتی گراد باشد. یعنی دما باید 0 تا 5 درجه تنظیم شود. در غیر اینصورت دمای یخچال را یکبار دیگر تنظیم نمایید.
 2. فاصله بین یخچال و فضای اطراف را برقرار کنید. یخچال باید 15 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد و فاصله لوازم برقی دیگر نیز با یخچال رعایت شده باشد. این وضعیت سبب وجود جریان هوای مناسب در یخچال می‌شود. در نتیجه گردش هوا و گاز به خوبی صورت می‌گیرد.
 3. کویل‌های کندانسور به مرور زمان کثیف شده و موجب داغ شدن یخچال می‌شوند. بنابراین کویل‌ها را تمیز کنید. کویل‌ها باید یکبار در سال تمیز شوند.
 4. تست گرما را بر روی یخچال اعمال کنید. برای اینکار یخچال را از برق جدا کنید. اجازه دهید 2 ساعت خاموش بماند و مجددا آن را روشن کنید. اگر پس از انجام اینکار موتور بیش از حد گرم شود، باید توسط تعمیرکار بررسی گردد.

7- یخ زدن موتور یخچال

 1. اگر متوجه یخ زدن موتور یخچال شدید، یک روز صبر کنید. اگر موتور سالم باشد در این فاصله مجددا به حالت نرمال باز می‌گردد. در غیر اینصورت موتور دچار مشکل شده است.
 2. اگر مقدار یخ تشکیل شده در یخچال بیش از حد باشد، احتمالا موتور ایراد دارد. فریزر را خاموش کنید. اگر کویل‌های کندانسور دچار مشکل شده باشند، گرمای تولید شده در یخچال خارج نمی‌شود. معیوب شدن خنک کننده نیز موجب یخ زدن کویل‌های تبخیر کننده شده و فریزر یخ می‌زند. بنابراین کویل‌ها را تمیز کنید. سپس یخچال را خاموش کرده و از تعمیرکار بخواهید موتور را بررسی کند.

تعمیر موتور یخچال در محل توسط تیم مجرب آرا سرویس


همانطور که گفته شد، موتور قطعه‌ای مهم در یخچال است که عملکرد صحیح آن را شامل می‌شود. بنابراین در صورت ایجاد مشکل در این بخش، باید سریعا آن را عیب یابی کنید. روش تشخیص سوختن موتور یخچال چندان کار ساده‌ای نیست. در صورتی که یخچال شما مشکوک به ایراد در موتور بود، از طریق تماس با تکنسین آرا سرویس مشکل را به آسانی برطرف کنید. آرا سرویس نمایندگی رسمی تعمیر یخچال فریزر در محل، ارائه دهنده خدمات تضمینی در زمینه تعمیرات است.

 


کلام آخر


در مقاله فوق در مورد روش‌های تشخیص و علائم سوختن موتور یخچال صحبت کردیم. اگر علائم فوق را در یخچال خود مشاهده کردید، برای تعمیر آن اقدام کنید. سوختن موتور یخچال باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شده و کارایی یخچال کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سریعا برای عیب یابی آن از یک تعمیرکار کمک بخواهید. در این زمینه متخصصین متبحر آرا سرویس، یاری دهنده شما برای تعمیر اصولی یخچالتان هستند.

کلمات کلیدی: تعمیر یخچال در محل، نمایندگی رسمی تعمیر یخچال در تهران، علائم سوختن موتور یخچال، تعمیر موتور یخچال فریزر، گرم شدن یخچال، خنک نشدن یخچال فریزر، تشخیص سوختن موتور یخچال، دلیل روشن نشدن یخچال، دلیل یخ زدن موتور یخچال

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تعمیرکار میخوام