7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

  • Info@ara-service.com
  • 021-75931

تعمیرات، سرویس و نگهداری ماکروویو (مایکروفر)

تعمیر و سرویس مایکروفر امروزه یکی از لوازم خانگی که طرفدار های فراوانی دارد و همواره در آشپزخانه های لوکس دیده می شود ماکروفر میباشد ماکروویرها در زندگی های امروزی که کمتر غذا های تازه و خانگی طبخ میشوند نقش مهمی دارند.

حال در این بخش شما را در خرید ، نگهداری وتعمیر ماکروویر های خانگی تان راهنمایی میکنیم که بیشترین بهره را این لوازم مهم خانگی ببرید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  • درباره دستگاه ماکروویر
  • نکات مهم در رابطه با نگهداری انواع مایکروفر
  • مشکلات رایج انواع مایکروفر
  • سوالات رایج در رابطه با مایکروفرها
  • نکات ایمنی در رابطه با مایکروفرها

درباره دستگاه مایکروفر


دستگاه ماکروویر که به اشتباه به آن ماکرو فر گفته میشود و  در بیشتر مواقع به آن مایکروفر می گویند، دستگاهی است که با برق کار میکند و با تغییر و تابش امواج الکترو مغناطیسی مولکول های آب را به جنبش در می آورد و و با این مکانیزم موجب گرم شدن غذا میشود در طبیعت و بعضا در آزمایش گاه ها طیف های مختلفی از امواج الکترو مغناطیسی تولید و تجزیه میشود که با پیشرفت تکنولوژی امکانی فراهم شد که بتوان با استفاده از این امواج مواد غذایی رو خود را تازه تر مصرف کنیم.


نکات مهم در رابطه با نگهداری انواع ماکروویو (مایکروفر)


اگر قصد خرید و استفاده از مایکروفر را دارید حتما توجه داشته باشید که منزل شما دچار نوسانات برقی نباشد و حتما به هنگام استفاده از محافظ های برقی استفاده کنید.

. از روشن کردن دستگاه خالی به شدت خودداری کنید زیرا مکانیزم دستگاه های مایکروفر به این گونه است که انرژی الکترو مغانطیسی را به انرژی مکانیکی می باشد که در صورت وجود مواد غذایی داخل آنرا گرم می کند ولی اگر دستگاه خالی باشد این عمل به شدت به دستگاه و اجزای داخلی آن آسیب میرساند

.پس از هر بار استفاده ی از مایکروفر آنرا به خوبی تمیز کنید این کار علاوه بر بهبود عمکرد دستگاه در مصرف برق به خوبی صرفه جویی میکند و همچنین راندمان دستگاه شما را بالا میبرد.

از بسته بودن درب دستگاه به هنگام استفادده کاملا مطمئن شوید ، باز بودن دستگاه و استفاده از آن به شدت به دستگاه مایکروفر شما آسیب وارد می کند.

از جوشاندن آب در مایکروفر خود به شدت خود داری کنید بخار آب به شدت میتواند به دستگاه شما و اجزای داخلی آن آسیب بزن و همچنین آنرا با مشکل مواجه کند.

حتما از ظروف مخصوص خود مایکروفر برای گرم کردن غذا استفاده کنید استفاده از  سایر ظروف هم از عمر دستگاه شما می کاهد هم ایمنی دستگاه را کاهش میدهد.


مشکلات رایج انواع مایکروفر


گاها مشاهده میشود که کاربران یک اشتباه در استفاده ی از ماکروویر را مشکل در خود دستگاه می پندارند در صورتی که هرگز این گونه نیست حال در این قسمت به بررسی انواع مشکلات که کاربران با آن رو به رو هستند میپردازیم

1- دستگاه روشن نمیشود

در صورتی که دستگاه شما روشن نمیشود ایراد از ولتاژ ورودی به دستگاه شما میباشد برای بررسی ولتاژ ابتدا جریان وروردی به دستگاه را بررسی کند توصیه ما به شما این است که همواره از محافظ های برقی برای دستگاه های برقی خود به خصوص ماکروویر استفاده نمایید.

2-  غذا را دیر حاضر میکند

توجه داشته باشید که اکثر ماکروویر ها با ولتاژ ورودی 115 ولت کار میکنند که اگر مقدار ولتاژ از این مقدار کمتر باشد احتمال دارد که با مشکل خوب عمل نکردن و یا حاضر نکردن غذا مواجه شود.

3- سینی مایکروفر نمی چرخد

گاها مشاهده می شود که سینی داخل مایکروفر به خوبی نمیخد که دو دلیل با عث این مشکل میشود:

 1- سینی مایکروفر به خوبی در جای خود قرار نگرفته است.
 2- سینی ماکروویر از حالت تعادل خارج شده و باعث اختلال در چرخ گرداننده ی خود شده است.

3- مشکل جرقه های داخل مایکروفر

قرار دادن هرگونه ظرف آهنی و یا آلومینیومی باعث ایجاد جرقه در درون ماکروویر شما میشود و  به همین دلیل است که از قرار دادن ایم گونه ظروف در داخل مایکروفر و جلوگیری می شود . توجه داشته باشید که اگر از این گونه ظروف استفاده نمی کنید و باز هم مشکل جرقه را دارید این مشکل می تواند از لامپ مگنترون باشد.


سوالات رایج در رابطه با مایکروفر ها


در نگاه اول درست زمانی که بحث از انواع امواج الکترو مغناطیسی میشود ذهن مخاطبان به بخش های مضر این امواج میرود اما سوال واقعی اینجاست که

1- آیا واقعا امواج ماکروویر برای سلامتی ماضرر دارند

در جواب این سوال باید به این موضوع اشاره کنیم که امواجی که توسط ماکروویر ها پخش میشود با طول موج بسیار کوتاهی همراه است و در واقع ما روزانه بیش از میلیون ها بار توسط موج های مشابهی که از خورشید ایجاد میشود و به مراتب قوی تر از ماکروویر هستند قرار میگیریم پس این تفکر که امواج ماکروویر برای سلامت ما ضرر دارند کاملا غلط میباشد

2- چرا مواد غذایی مانند سیب زمینی و تخم مرغ در داخل ماکروویر میترکند ؟

توجه داشته باشید که اصول کار ماکروویر در گرم کردن و حرارت دادن مولکول های درونی مواد غذایی میباشد اما زمانی که مواد غذایی با پوسته ی خارجی ضعیف مانند همان تخم مرغ و سیب زمینی در درون این دستگاه قرار میگیرند منجر به ترکیدن این مواد میشود .

3- آیا توان و قدرت ماکروویر نسبت به روز های اول رو به افول میرود و ضعیف میشود ؟

در جواب این سوال باید بگوییم خیر ، توان دستگاه ماکروویر همواره بار روز اول خرید این دستگاه برابر است

4- آیا ماکروویر سرطان زاست ؟

امواج ماکروویر کاملا متفاوت از امواج رادیو اکتیو میشود و انرژی این دستگاه فقط صرف گرم کردن غذا می شود

5- آیا حضور در نزدیکی ماکروویر به هنگام کار خطر ناک است ؟

توجه داشته باشید که گرما و انرژی دستگاه ماکروویر تا 30 الی 40 سانتی متری آنرا در بر میگیرد و حدالامکان از حضور در نزدیکی این دستگاه خود دارری کند . از نقاط ضعیفی که ماکروویر میتواند به آن آسی برساند میتوان به مردمک چشم اشاره مرد که موجب سوختن آن ها می شود

6-آیا استفاده از ماکروویر جهت پختن سبزی جات کار نادرستی است ؟

دقت کنید که اصول عملکرد ماکروویر در جهت تبخیر آب در درون مواد غذایی است و اگر شما سبزی جات که اساسا 90 درصد آن ها تشکیل شده از آب است را در درون این دستگاه قرار دهید موجب تبخیر و در نتیجه از دست رفتن ارزش غذایی و پروتئینی این مواد میشود.


نکات ایمنی در رابطه با مایکروفرها


از قرار دادن ظروف به  همراه درب بسته در درون ماکروویر به شدت خود داری  کنید.

برای تعمیر ماکروویر حتما از تعمیر کار ماهر و مجرب استفاده نمایید.

از قرارا دادن دستگاه در معرض و دستسرسی کودکان به شدت خودداری کنید.

از ظروف مخصوص و مناسب استفاده کنید.

آون های دستگاه باید همیشه و به طور مرتب تمیز شوند.

غذا را بیش از حد گرم نکنید.

هرگز ماکروویر را داخل کابینت و یا فضای کوچک در بسته قرار ندهید.

قسمت عقب دستگاه باید همواره کمی جلوتر از دیوار قرار گیرد.

تخم مرغ خام و یا پخته شده را هرگز به همراه پوست داخل ماکروویر قرار ندهید.

از قرار دادن دستگاه در نزدیکی ظرفشویی و مکان هایی با رطوبت بالا خوددداری کنید.

گرم کردن نوشیدینی ها در ماکروویر میتواند موجب فوران آن ها شود پس با دقت بیشتری این کار را انجام دهید.

تمیزی ماکروویر هموارد میتواند عملکرد آن را بهبود ببخشد و عمر آنرا طولانی تر کند.

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تعمیرکار میخوام