7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-75931

دلایل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی + عیب یابی کامل

دلیل تخلیه نکردم آب ماشین ظرفشویی

دلایل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی + عیب یابی کامل

از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی می‌توان به عدم تخلیه آب اشاره نمود. تشخیص بروز این مشکل، کار چندان سختی نیست. تنها کافیست به قسمت آبگیر توجه کنید. اگر آب در این قسمت ساکن باشد، به معنای تخلیه نکردن ظرفشویی است.

موارد مختلفی سبب تخلیه نکردن ظرفشویی می‌شود. اما در بیشتر مواقع، وجود یک انسداد، گرفتگی را به وجود می‌آورد. چنانچه ظرفشویی با این مشکل مواجه شود، چرخه شست و شو متوقف می‌شود تا نشتی ایجاد نشود. در این حالت کد خطا نمایان می‌شود که نشان دهنده مشکل ماشین ظرفشویی است. در ادامه دلایل تخلیه نکردن ظرفشویی را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

 • بررسی علل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی
 • دلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی بوش
 • دلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی سامسونگ
 • دلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی
 • رفع عیب تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی در منزل

بررسی علل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی


مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی

اولین و مهم ترین علت، مسدود شدن فیلتر تخلیه است. فیلتر را در مخزن بررسی کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا سبد پائین تر ماشین ظرفشویی را خارج کنید.
 • فیلتر مرکزی را خارج کنید. اینکار را با چرخاندن فیلتر به سمت چپ و بلند کردن آن انجام دهید.
 • با استفاده از آب گرم و صابون، تمامی مواد غذایی چسبیده به فیلتر را شست و شو دهید. فیلتر را به خوبی تمیز کنید.
 • فیلتر مشبک بزرگ تر، اصولا با مواد غذایی چرب مسدود می‌شود. می‌توانید از آب جوش برای رفع انسداد آن استفاده کنید.
 • قبل از جاسازی مجدد فیلتر، نگاهی به محفظه آن بیندازید. بررسی کنید مواد غذایی در این قسمت گیر نکرده باشد.
 • حال می‌توانید فیلتر را جاسازی کنید. برای جایگذاری آن ابتدا فیلتر شبکه‌ای و سپس فیلتر مرکزی را وارد کنید.
 • با چرخاندن آن در جهت عقربه‌های ساعت، فیلتر را به خوبی در جای خود محکم کنید.

تمیز کردن فیلتر ظرفشویی را هر چند وقت یکبار انجام دهید. این روند سبب جلوگیری از مسدود شدن فیلتر می‌شود. بنابراین مشکل تخلیه آب در ظرفشویی شما بروز نمی‌کند. معمولا مسدود شدن فیلتر تخلیه، به دلیل استفاده از برنامه‌های شست و شوی کوتاه مدت، اتفاق می‌افتد. چون در شست و شوی کوتاه مدت، دمای آب سرد می‌شود، بنابراین زرات مواد غذایی در فیلتر باقی مانده و آن را مسدود می‌کند. اگر قصد استفاده مکرر از شست و شوی کوتاه مدت دارید، بهتر است در این میان یک بار از شست و شوی کامل استفاده کنید و با اینکار جلوی بروز این مشکل را بگیرید.

مسدود شدن لوله تخلیه ماشین ظرفشویی

چنانچه با انجام مراحل فوق، مشکل تخلیه ظرفشویی برطرف نشود، ایراد از جای دیگری است. دومین دلیل بروز این مشکل، انسداد لوله تخلیه ظرفشویی است. لوله تخلیه ماشین ظرفشویی در زیر سینک آشپزخانه قرار دارد. اگرچه مواد غذایی بزرگ معمولا در این لوله گیر نمی‌کنند، اما ممکن است چربی حاصل از مواد غذایی و یا تکه‌های کوچک بر اثر عبور آب سرد، سفت شده و به لوله بچسبد. بنابراین رسوبات چربی لوله را مسدود می‌کند. قبل از اقدام به خروج شیلنگ، آن را به آرامی فشار دهید.

 ممکن است با اینکار مواد مسدود کننده شکسته و از بین بروند. پس از انجام آن ماشین ظرفشویی را بر روی برنامه شست و شو با آب داغ تنظیم کنید. انجام اینکار سبب شستن مواد جامد داخل شیلنگ می‌شود. در صورتی که همچنان مشکل باقی ماند، شیلنگ را خارج کرده و آن را به خوبی بررسی کنید. با انجام این مراحل به راحتی می‌توانید از مسدود شدن شیلنگ جلوگیری نمائید. پس بهتر است هر چند وقت یکبار از برنامه شست و شو با آب داغ استفاده کنید.

خراب شدن پمپ تخلیه ظرفشویی

سومین دلیل، خراب شدن پمپ تخلیه ظرفشویی است. بنابراین اگر هیچ یک از موارد فوق، دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی نباشد، احتمالا مشکل از پمپ تخلیه است. اگر پمپ تخلیه خراب شده باشد، به راحتی با تعویض آن می‌توانید مشکل را برطرف نمائید. اما ممکن است به راحتی نتوانید آن را خارج کنید. بنابراین نیازمند یک تعمیرکار خبره در این زمینه هستید.

پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی متصل به مخزن است. محل قرار گیری پمپ تخلیه ظرفشویی، معمولا در انتهای دستگاه است. برای خروج آن، ابتدا پنل ماشین ظرفشویی را خارج نمائید. پنل در زیر ماشین ظرفشویی قرار دارد که با خارج کردن آن، به راحتی به پمپ تخلیه دسترسی پیدا می‌کنید. پمپ تخلیه دارای چند پیچ و قفل است. آن‌ها را باز کنید و به راحتی خارج نمائید. سپس پمپ جدید را جاسازی کنید. چنانچه نتوانستید اینکار را انجام دهید، از یک تعمیرکار مطمئن کمک بخواهید.

خراب شدن پیستون و مهره

در بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی، دریچه‌ای کوچک در چاهک تخلیه وجود دارد. این دریجه محل قرار گیری پیستون و مهره است. یکی از دلایل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی، چفت نبودن پیستون و مهره است. برای دسترسی به آن به قسمت ته مخزن در زیر چاهک تخلیه مراجعه کنید. پیچ‌ها را باز کرده و آن را بررسی کنید. چنانچه پیستون در وضعیت پائین قرار گرفته باشد، یعنی بسته است. اگر پیستون چفت نباشد، ظرفشویی در پمپاژ آب دچار اختلال شده و آب تخلیه نمی‌شود. برای رفع آن پیستون و مهره باید تعویض شوند.

خارج شدن تسمه از محل

در ماشین ظرفشویی‌های قدیمی، از تسمه در پمپ استفاده شده است. چنانچه تسمه ماشین ظرفشویی از محل خود خارج شده و یا سر بخورد، پمپ تخلیه ظرفشویی عمل نمی‌کند. برای رفع مشکل، تسمه را به خوبی بررسی کنید و در صورت پارگی تعویض نمائید.

دلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی بوش

لوازم خانگی بوش

پدلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی بوش، علاوه بر دلایل گفته شده، به دلیل مسدود شدن شکاف هوا نیز هست. هنگامی که قطعات کوچک مواد غذایی در شکاف هوا گیر کند، شکاف هوا مسدود شده و منجر به تخلیه نشدن آب می‌شود. می‌توان با انجام راهکار‌های ساده، شکاف هوا را باز کرد. شکاف هوا یک لوله پلاستیکی در ماشین ظرفشویی بوش است. آب از ماشین ظرفشویی به شکاف هوا پمپ می‌شود.

از آن جا توسط شیلنگی بزرگتر به فاضلاب پمپ منتقل می‌شود. هنگامی که آب در شکاف هوا بالا می‌رود، قطعات کوچک غذا ممکن است بین درب پلاستیکی و لوله پلاستیکی گیر کند. در نتیجه این روند، شیلنگ کارایی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه سبب بروز تخلیه نشدن آب در ظرفشویی می‌شود.

در این صورت مراحل زیر را انجام دهید:

 • پوشش شکاف هوا را بردارید. در بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی می‌توانید اینکار را به راحتی با دست انجام دهید. در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی بوش، نیازمند پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن دریچه شکاف هوا هستید.
 • در قسمت فوقانی شکاف هوا، قطعات کوچکی وجود دارد. با فشردن دکمه‌های تعبیه شده آن را بردارید. سپس بالای شکاف هوا را بشوئید و با اینکار کثیفی‌هایی که سبب مسدود شدن آن شده است را تمیز کنید.

دلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی سامسونگ

لوازم خانگی سامسونگ

ساختار ماشین ظرفشویی سامسونگ اندکی متفاوت است. بنابراین دلایل بروز مشکل تخلیه آب در آن گسترده تر است. برای بررسی ماشین ظرفشویی برند سامسونگ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دریچه تخلیه را بررسی کنید. ممکن است مسدود شدن دریچه تخلیه با مواد غذایی سبب تخلیه نشدن آب شود. در صورتی که دریچه تخلیه مسدود شده باشد، باید آن را تعویض نمائید.
 • کیت تخلیه مغناطیسی باید بررسی شود. این قطعه سبب باز کردن دریچه تخلیه جهت خروج آب از ماشین ظرفشویی می‌شود.
 • پروانه تخلیه نیز قطعه‌ای کاربردی جهت ارسال آب از شیلنگ تخلیه به مخزن است. در صورتی که پروانه خراب شود، آب ماشین ظرفشویی تخلیه نشده و باید آن را تعویض نمایید.
 • در ماشین ظرفشویی سامسونگ، قطعه‌ای به نام دفع کننده زباله وجود دارد. اگر ماشین ظرفشویی سامسون مجهز به دفع کننده زباله نباشد، لوله تخلیه باید درپوش داشته باشد. در غیر اینصورت درپوش باید برداشته شود. چنانچه دفع کننده زباله مسدود شده باشد، تخلیه آب در ماشین ظرفشویی صورت نمی‌گیرد. بنابراین آن را تمیز کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.
 • بسته بودن دریچه کنترل ماشین ظرفشویی سامسونگ، از دیگر دلایل تخلیه نشدن آب در این برند است. وظیفه این دریچه، جلوگیری از بازگشت آب به ماشین ظرفشویی در زمان تخلیه است. اگر این دریچه مسدود شود، آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود. دریچه را تمیز کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.
 • خراب شدن کمربند پمپ آب، مانع از تخلیه آب می‌شود. کمربند پمپ آب قطعه‌ای است که در پائین موتور قرار گرفته است. برای دسترسی به آن پانل پایین را برداشته و آن را بررسی کنید. اگر این بخش خراب شده باشد باید تعویض گردد.

دلیل تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

لوازم خانگی ال جی

تخلیه نشدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی نیز، دلایل خاص خود را دارد. معمولا در چنین مواقعی بر روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی ال جی، پیغام OE مشاهده می‌شود. برای عیب یابی تخلیه نشدن آب در این برند مراحل زیر را دنبال کنید:

 • فیلتر و لگنچه ظرفشویی ال جی را بررسی کنید. ممکن است کثیف شدن آن موجب تخلیه نشدن آب شود. پس از هر بار شست و شو فیلتر و لگنچه را با آب داغ و شوینده تمیز کنید.
 • ارتفاع شیلنگ تخلیه در تخلیه صحیح ماشین ظرفشویی مهم است. ارتفاع شیلنگ تخلیه باید به اندازه ارتفاع دستگاه باشد. این مقدار معمولا 77 سانتی متر تا 1 متر است. در غیر اینصورت تخلیه به خوبی انجام نمی‌شود.
 • بررسی کنید شیلنگ تخلیه ظرفشویی ال جی، تا خوردگی نداشته باشد.
 • محلی که از آن جا آب تخلیه می‌گردد را بررسی کنید. ممکن است مشکل از محل تخلیه بوده و ماشین ظرفشویی سالم باشد.
 • میزان فرو رفتن شیلنگ تخلیه در فاضلاب را بررسی کنید. شیلنگ تخلیه نباید به آب برسد. بنابراین مقدار آن را تنظیم نمایید تا مشکل رفع گردد.

 


رفع عیب تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی در منزل


اگر ماشین ظرفشویی شما نیز، با مشکل تخلیه نکردن آب مواجه است، نگران نباشید. این مشکلی است که به راحتی توسط تکنسین حرفه‌ای آرا سرویس قابل رفع است. تخلیه نشدن آب در ظرفشویی دلایل مختلفی دارد که فقط یک تعمیرکار حرفه‌ای قادر به رفع آن است. بنابراین از طریق تماس با مشاورین آرا سرویس، ضمن دریافت مشاوره رایگان، از خدمات تعمیر در محل نیز بهره مند گردید. همچنین می‌توانید درخواست خود را آنلاین ثبت کنید. متخصصین آرا سرویس در کمترین زمان، مشکلات ماشین ظرفشویی شما را رفع می‌کنند.


کلام آخر


در مطالب گفته شده، دلایل تخلیه نکردن ظرفشویی در برندهای مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم با خواندن این مقاله، مشکل تخلیه ماشین ظرفشویی شما برطرف گردد. در غیر اینصورت از تعمیرکاران آرا سرویس کمک بخواهید و ماشین ظرفشویی خود را سالم تحویل بگیرید. تخلیه نشدن آب توسط ماشین ظرفشویی دلایل گوناگونی دارد که فقط یک تعمیرکار خوب قادر به تشخیص و تعمیر آن است. بنابراین همین حالا می‌توانید با قیمتی مناسب، ماشین ظرفشویی خود را تعمیر نمایید.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تعمیرکار میخوام