7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

  • Info@ara-service.com
  • 021-75931

خدمات نصب و راه اندازی شبکه (active,passive)

در دنیای گذشته که هنوز تکنولوژی به میزان امروز پیشرفت نکرده بود افراد برای دسترسی به اطلاعات می بایست مراحل سختی را پشت سر می گذاشتند. اما با پیشرفت تکنولوژی امروزه از روش های گوناگونی در جهت اشتراک گذاری رایانه ها و همچنین دسترسی بهتر به اطلاعات استفاده می شود که مهم ترین آن ها شبکه های اکتیو و پسیو می باشد. در ادامه می خواهیم شما را با عملیات اکتیو و پسیو آشنا نموده و نکاتی را در مورد آن ها در اختیارتان بگذاریم. باید گفته شود که مهم ترین بخش در راه اندازی یک شبکه تجهیزات مرتبط با زیر ساخت های آن است که قسمت مهمی از آن مربوط به اکتیو و پسیو می باشد.

  • خدمات  راه اندازی شبکه به چند دسته تقسیم می شود؟
  • مراحل انجام پسیو شبکه
  • انواع تجهیزات پسیو شبکه
  • مراحل اکتیو شبکه
  • جمع بندی

 


خدمات active و passive


شبکه به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در جهت اشتراک گذاری اسناد و مدارک در سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این اقدامات معمولا برای هر سازمانی در جهت اشتراک گذاری مورد استفاده قرار گرفته و امری مهم می باشد. سازمان شما کوچک یا بزرگ باشد شما به بستر شبکه نیازمند بوده و می بایست آن را در سازمان خود اعمال نمایید. یکی از دلایل اصلی در استفاده از این گونه اقدامات سهولت در دسترسی به اطلاعات است. از آن جایی که در گذشته معمولا دسترسی به اطلاعات به سختی صورت می گرفت خدمات اکتیو و پسیو شبکه معرفی شد.
پیشرفت های گوناگون در تکنولوژی و عصر کامپیوتر راه های گوناگونی را در جهت دسترسی به اطلاعات معرفی نمود که مهم ترین و پرکاربرد ترین آن ها شبکه های اکتیو و پسیو می باشد.در این مقاله می خواهیم برای شما درباره ی خدمات active و passive صحبت نموده و راهنمایی های لازم را در جهت انجام این خدمات در اختیار شما قرار دهیم.


مراحل راه اندازی شبکه به چند دسته تقسیم می شود؟


به طور کلی برای راه اندازی شبکه شما نیازمند دو دسته از خدمات هستید که شامل خدمات اکتیو و پسیو می باشد. در ادامه در مورد هر یک از خدمات اکتیو و پسیو به صورت جداگانه توضیحاتی خواهیم داد.
خدمات پسیو در راه اندازی شبکه: پسیو در لغت به مفهوم غیر فعال بوده و دقیقا نقطه ی مقابل اکتیو است. اما این موضوع به این معنا نیست که به یکدیگر مرتبط نیستند. به طور کلی اگر بخواهیم مفهومی کلی برای این لغت در کامپیوتر در نظر بگیریم به تجهیزاتی اطلاق می شود که فعالیتی بر روی دیتاهای مورد نظر که در حال عبور هستند انجام نمی دهد. در پسیو شبکه موارد بسیاری حائز اهمیت هستند که مهم ترین آن ها طراحی استاندارد، پیاده سازی نقشه ی طراحی شده و استفاده از قطعات با کیفیت می باشد.


مراحل انجام پسیو شبکه


• انجام عملیات طراحی شبکه و نقشه ی آن
• کابل کشی که شامل کابل کشی های تلفن و نصب سانترال است.
• کابل کشی برق
• داکت شکی و ترانکینگ شبکه
• نصب پریز و کیستون ها
• نصب رک و اتاق سرور
• نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه
• نصب سنسور و تجهیزلت هوشمند سازی جهت کنتلر شبکه و زیر ساخت
• نصب سیستم های اعلام و اطفاء حریق برای بخش های حساس مانند اتاق سرور
• نصب تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ، روتر ، سرور و....

انواع تجهیزات پسیو شبکه

1. کارت شبکه: این وسیله برای ارتباط یک کامپیوتر با کامپیوتر های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. کارت شبکه برای برقراری ارتباط با شبکه و یا اینترنت در هر کامپیوتری مورد نیاز است. کارت های شبکه معمولا با سرعت های گوناگونی وجود دارند.
2. هاب: از این دستگاه در جهت اشتراک گذاری شبکه بین چندین رایانه استفاده می شود و فاقد قطعه ی هوشمند است.
3. سوئیچ: سوئیچ عملکردی شبیه به هاب شبکه دارد اما مهم ترین تفاوت آن با هاب در هوشمند بودن آن می باشد. سوئیچ دارای ویژگی های مفید و منحصر به فردی است.
4. کابل ها: کابل ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل زوج به هم تابیده،کواکسیال، فیبر نوری و کراس است.
5. روتر: از این وسیله در جهت ارتباط سیستم ها توسط کابل استفاده می گردد.
6. داکت ترانک: جنس آن ها پی وی سی بوده و برای عبور دسته ای از کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرند.
7. پچ پنل: از این وسیله زمانی استفاده می گردد که کابل های شبکه از نود ها کشیده شده و همگی یکجا جمع می شوند تا به سوئیچ برسند.
8. رک: به محل قرار گیری سرور، سوئیچ،روتر، فایروال، پچ پنل و رک گفته می شود.


خدمات اکتیو در راه اندازی شبکه


همان طور که می دانید کلمه ی اکتیو در لغت به مفهوم فعال می باشد. مجموعه خدمات اکتیو نیز اقداماتی است که در جهت فعالیت های نرم افزاری و پیکربندی در دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال برای استفاده از دستگاه هایی نظیر روتر و سوئیچ شما می بایست یک دسته از تنظیمات و پیکربندی ها را انجام دهید. لازم به ذکر است فعالیت های اکتیو بر روی تجهیزات سخت افزاری اعمال می شوند.
مراحل اکتیو شبکه
• اقدامات پیکربندی بر روی تجهیزات و دستگاه هایی نظیر سوئیچ و روتر
• نصب سیستم عامل سرور همانند نصب ویندوز سرور
• نصب سرویس هایی که تحت شبکه هستند که شامل DHCP و Domain و سرویس های دیگر است.
• نصب نرم افزار هایی که تحت شبکه هستند همانند آنتی ویروس ها، سرور های گوناگون و...
خدمات اکتیو معمولا بعد از راه اندازی خدمات پسیو انجام شده و مجموعه ی پسیو را کامل می کنند. این مرحله آخرین مرحله در راه اندازی و نصب شبکه می باشد. معمولا پس از این مرحله شبکه قابل دسترسی بوده و به طور کامل می توانید از سیستم های مربوطه به صورت یکپارچه استفاده نمایید.


جمع بندی


شبکه های اکتیو و پسیو از سریع ترین و بهترین راه های ممکن در جهت دسترسی به اطلاعات به شیوه ای آسان است. از آن جایی که در گذشته دسترسی به اطلاعات اصولا به سختی صورت می گرفت امروزه می توان با استفاده از خدمات اکتیو و پسیو این اقدامات را به راحتی به انجام رساند. اکتیو به مجموعه عملیات در جهت راه اندازی شبکه اطلاق گردیده و پسیو بر عکس این مورد را انجام می دهد. یعنی هیچ فعالیتی بر روی شبکه انجام نمی دهد.

بیش تر بخوانید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تعمیرکار میخوام